Kleszcze - informacje o szkodnikach

Kleszcz należy do pajęczaków, dotychczas odkrytych zostało ponad 900 gatunków. Wszystkie kleszcze to czasowe pasożyty zewnętrznych kręgowców. Są nosicielami wielu groźnych chorób, przez ten fakt mają one duże znaczenie medyczne i weterynaryjne. Kleszcze są bardzo groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. W ciepłych okresach ich ilość w zalesionych terenach wzrasta. Zalecane jest jak najszybsze wyjęcie kleszcza oraz przeprowadzanie skrupulatnych kontroli ciała po powrocie ze spacerów.

Kleszcze zagrożeniem

Kleszcze swoją wielkością bardzo różnią się od siebie, ich wielkość może wynosić od ułamku milimetra do 30 mm, jednak większość nie przekracza granicy 15 mm. Kleszcze maja zarys owalny lub okrągławy, najedzone osobniki są bardziej wypukłe. Nieduża wielkość sprawia, że kleszcze bardzo łatwo przeoczyć w codziennej higienie oraz nie zauważyć ich na zwierzętach domowych. Pozostawione samym sobie potrafią rozwijać wiele chorób, które prowadzą do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a w skrajnych sytuacjach do utraty życia. Liczba żywicieli kleszcza w cyklu jego życia może być różna. Większość kleszczy występuje w wolnych środowiskach poszukując przemieszczających się żywicieli (ludzie, psy, zwierzęta gospodarcze, zwierzęta leśne). Żaden z gatunków kleszczy nie jest stricte pasożytem człowieka, jednak to on jest najbardziej narażony na rozwój takich chorób jak: borelioza, anaplazmoza, tularemia, czy gorączka krwotoczna.

Kleszcze występowanie

Kleszcze występują praktycznie na całym świecie, są kosmopolityczne. Największe ich zagęszczenie przypada na tropiki i subtropiki. W krajach Europy występuje około 70 gatunków kleszczy, w Polsce na stałe wymienić można około 19. Kleszcze to zagrożenie dla zdrowia i życia. W ciepłym okresie wybranie się na spacer lub przejście nawet pod drzewem w drodze do pracy może skutkować zdobyciem niechcianego pasożyta. Obecnie istnieje wiele preparatów przeciw kleszczom. Warto się w nie zaopatrzyć zanim ciepły sezon na dobre się rozkręci.