Muchy - informacje o szkodnikach

Muchy to owady charakteryzujące się jedna parą skrzydeł, chociaż niektóre gatunki są ich zupełnie pozbawione. Znajdująca się na tułowiu duża, ruchliwa głowa zaopatrzona jest w parę oczu złożonych. Ponadto na głowie znajdują się trzy przyoczka, czułki oraz narzędzia gębowe służące pobieraniu pokarmu. W zależności od pokarmu narzędzia gębowe różnią się od siebie, można wyróżnić: kłujące, liżące, gryzące lub ssące. Warga dolna u muchy stanowi ssawkę o kształcie rynienki, znajdują się w niej żuwaczki. Segmenty tułowia muchy, są silnie ze sobą zrośnięte, sam odwłok może się składać z około 10 segmentów. Odnóża muchówek są zakończone pięcioczłonowymi stopami, każda zaopatrzona w pazury lub przyssawki.

Muchy – owady pospolite

Jak wszystkie owady dwuskrzydłe, muchy przechodzą przeobrażenie zupełne. Rodzące się larwy mogą być albo mięsożerne albo roślinożerne. Larwy niektórych gatunków much mogą być pasożytami. Mucha domowa to jeden z najbardziej pospolitych owadów występujących na świecie. Niewielkiej wielkości o ciemnoszarym tułowiu z charakterystycznym brzęczeniem, znajdują się prawie w każdym domu. Złożone oczy zapewniają temu owadowi 360 stopniowy kąt widzenia. Owad ten porusza się z prędkością średnio 8km/h uderzając przy tym skrzydłami około 200 razy na sekundę. Pojedyncza mucha żyje ok 4 tygodniu, chociaż w niektórych budynkach potrafi w stanie anabiozy znacznie wydłużyć swoje życie. Jesień jest momentem zabójczym dla much, które są dziesiątkowane przez grzybice.

Muchy – uciążliwe owady

Dorosłe muchy żywią się głównie substancjami płynnymi. Twardy pokarm jest rozpuszczany śliną – poddawany etapowi wstępnego trawienia. Samica jest w stanie złożyć w ciągu całego swojego życia do 2 tysięcy jaj. Larwy potrafią rozwijać się w gigantycznej ilości w dogodnych dla nich warunkach. Owady te są dużym zagrożeniem epidemiologicznym. Na powierzchni ciała mucha jest w stanie przenosić nawet do 6 milionów mikroorganizmów, w tym powodujące tak groźne choroby jak: dur brzuszny, dyzenteria, cholera, gruźlica, polio czy wąglik.
Muchy są aktywne w dzień, lubują się w ciepłych oraz nasłonecznionych powierzchniach. W budynkach w chłodne oraz niesprzyjające pogodowo dni muchy odpoczywają w ścianach lub podłogach. Na zewnątrz ich miejscami odpoczynku są płoty, rośliny, puszki oraz podobne elementy.